| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Generation | 12th Generation |
| Processor Family | Intel Core i5-1235u |
| Processor Speed | 3.5 GHz up to 4.40GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 10 Cores - 12 Threads |
| Memory | |
| RAM Capacity | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512 SSD |
| Storage Type | SSD |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Model | Intel UHD Graphic |
| Graphic Memory Source | Integrated |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" FHD |
| Display Technology | WVA Anti-glare LED backlight |
| Display Resolution | 1920 x 1080 FHD 120Hz |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Full-size island-style keyboard with integrated numeric keypad |
| Keyboard Backlight | NO |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 port1x USB 2.0 port1x headset (headphone and microphone combo) port1x HDMI 1.4 port1x RJ45 Ethernet port (flip-down) |
| Optical Drive | NA |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera Single integrated microphone |
| Audio | Dual stereo speakersdual array microphone |
| Security | |
| Finger Print | No |
| Connectivity | |
| Networking | 802.11ac 1x1Bluetooth® 5.0 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | 4 |
349,00 د.ا
Out of stock




Select at least 2 products
to compare