| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Generation | 12th Generation |
| Processor Family | Intel Core i7-1255U |
| Processor Speed | 3.5 GHz up to 4.7GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 10 Cores - 12 Threads |
| Memory | |
| RAM Capacity | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512 SSD |
| Storage Type | SSD |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Model | Iris® Xe Graphics |
| Graphic Memory Source | Integrated |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" FHD |
| Display Technology | Anti-glare LED backlight |
| Display Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Full-size island-style keyboard with integrated numeric keypad |
| Keyboard Backlight | NO |
| Ports | 2 USB 3.2 Gen 1 port1 USB 2.0 port1 headset (headphone and microphone combo) port1 HDMI 1.4 portHDMI 1.4 (Maximum resolution supported over HDMI is 1920x1080 @60Hz. No 4K/2K output)1 RJ45 Ethernet port (flip-down) |
| Optical Drive | NA |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera Single integrated microphone |
| Audio | Stereo speakers 2 W x 2 = 4 W total |
| Security | |
| Finger Print | Yes |
| Connectivity | |
| Networking | 802.11ac 1x1 WiFi and Bluetooth |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | 3 |
| Operation System | |
| Operation System | Windows 11 |
| General Information | |
| Warranty | 1 Year |
499,00 د.ا





Select at least 2 products
to compare