| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Generation | 11th Generation |
| Processor Family | Intel Core i5-1135G7 |
| Processor Speed | 2.40GHz up to 4.2 GHz |
| Processor Cache | 8MB |
| Number of Cores | 4 Cores - 8 Threads |
| Memory | |
| RAM Capacity | 4GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | SSD |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Model | Iris® Xe Graphics |
| Graphic Memory Type | DDR3 |
| Graphic Memory Source | Integrated |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" FHD |
| Display Technology | HD Anti-Glare LED Display |
| Display Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Full-size island-style keyboard with integrated numeric keypad |
| Keyboard Backlight | No |
| Ports | 1x USB 2.0• 1x USB 3.2 Gen 1• 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only)• 1x HDMI 1.4b• 1x Ethernet (RJ-45)• 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)• 1x Power connector |
| Optical Drive | NA |
| Camera | 720p with ThinkShutter |
| Audio | 2 x 2W Speakers |
| Security | |
| Finger Print | Yes |
| Connectivity | |
| Networking | 11ax 2x2 + BT5.0100/1000M |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | 2 |
| Battery Life | Up to 8 hrs |
329,00 د.ا




Select at least 2 products
to compare