| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Family | Intel® Core™ i5-13420H |
| Processor Speed | Up to 4.60 GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 8 Cores - 12 Threads |
| Memory | |
| RAM Capacity | 8GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Storage Type | SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Model | Intel UHD Graphic |
| Graphic Memory Type | Shared Memory |
| Graphic Memory Source | Integrated |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Technology | IPS 300nits Anti-glare |
| Display Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Arabic / English |
| Keyboard Backlight | No |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer Power Delivery and DisplayPort™ 1.2) 1x HDMI® 1.4 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Card reader 1x Power connector |
| Optical Drive | NA |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Audio | User-facing stereo speakers 1.5W x2 optimized with Dolby Audio™ |
| Connectivity | |
| Networking | Wi-Fi® 6 11ax 2x2 + BT5.2 |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | 3 Cells Integrated 47Wh 65W Round Tip (3-pin) |
419,00 د.ا
Out of stock





Select at least 2 products
to compare