| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 4-Core |
| Processor Speed | 2.8GHz up to 4.7GHz |
| Operating System | |
| O.S | Windows 11 |
| Memory | |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB |
| Storage Specification | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1TB |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Card Manufacturer | NVIDIA |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce MX450 |
| Graphic Memory Size | 2GB GDDR6 |
| Audio | |
| Speakers | Stereo speakers 2W x2 Dolby Audio |
| Display | |
| Display Type | Full HD IPS |
| Screen Size (Inches) | 15.6" |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 |
| Display Panel Technology | TN |
| Input & Output | |
| Ports | 1x USB 3.1 Gen 2 Full Function Type-C (USB + DisplayPort + Power Delivery)1x USB 3.1 Gen 1 Type-C1x USB 3.1** Gen 1 Type-A (with always-on)1x USB 3.1** Gen 1 Type-A1x Hidden USB 2.0 Type-A1x Headphone/mic combo1x Power DC 1x 4-in-1 card reader (SD SDHC SDXC MMC)1x HDMI1x RJ45 |
| Optical Drive | NO |
| Built-in Camera | HD 720P |
| Security & Privacy | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Connectivity | |
| Wireless Technology | WiFi 6 |
| Connectivity, standard | Intel AX201 11ax 2x2 Bluetooth® 5.0 Integrated 10/100/1000 GbE NIC |
| General Features | |
| Color | Mineral Grey |
| Weight | 1.70Kg |
| MATERIAL | Aluminium (Top) PC + ABS (Bottom) |
| Power Management | |
| Battery (Capacity) | Integrated 45Wh |
| After Sales Service | |
| Warranty | One Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 1.80kg |
599,00 د.ا
Out of stock





Select at least 2 products
to compare