| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Intel |
| Processor Generation | 12th |
| Processor Family | i5-12450H |
| Processor Speed | up to 4.40 GHz |
| Processor Cache | 12 MB |
| Processor Core | 8 Cores |
| Processor Threads | 12 Threads |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of Memory Slot | 2 |
| Memory Bus Speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Storage Speed | NVMe M.2 Gen 4 |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Model | GeForce RTX™ 2050 |
| Graphic Memory Type | Dedicated |
| Graphic Memory Size | 4GB GDDR6 |
| Display | |
| Display Size | 15.6″ FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel Type | IPS |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DP) 3x Type-A USB3.2 Gen1 1x HDMI™ (4K @ 30Hz) 1x RJ45 |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | English / Arabic |
| Back-lit Keyboard | Single Backlit Keyboard (Blue) |
| Operating System | |
| Included Operating System | Windows 11 Home |
| Other Features | |
| Color | Grey Aluminum aesthetics |
| Battery Cells & Capacity | 3-Cell 52.4 Battery (Whr) |
| Product Warranty | |
| Warranty | 1 Year warranty |
| Physical Specifications | |
| Weight | 1.86kg |
| Width X Depth X Height | 359.00mm x 254.00mm x 21.70mm |
579,00 د.ا





Select at least 2 products
to compare