| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Generation | 7th Generation |
| Processor Family | AMD Ryzen 5 7520U |
| Processor Speed | 2.8up to 4.3 GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
| Number of Cores | 4 Cores - 8 Threads |
| Memory | |
| RAM Capacity | 8GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | AMD |
| Graphic Model | AMD Radeon™ 610M |
| Graphic Memory Source | Integrated Shared Memory |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" FHD |
| Display Technology | IPS |
| Display Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Keyboard Backlight | NO |
| Ports | 1x USB 2.02x USB 3.21x HDMI1x 3.5mm Combo Audio Jack1x DC-in1x Network (RJ-45) |
| Optical Drive | NA |
| Camera | HD Webcam |
| Audio | Dual speakers/Built-in microphone//harman/kardon (Mainstream) |
| Connectivity | |
| Networking | IEEE 802.11a/b/g/n/acBluetooth 5.0 |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | 3 |
325,00 د.ا





Select at least 2 products
to compare