| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Generation | 12th Generation |
| Processor Family | Intel®Core™ i7-1255U Processor |
| Processor Speed | 1.7 GHz up to 4.7 |
| Processor Cache | 12MB Cache |
| Number of Cores | 10 cores 12 Threads |
| Memory | |
| RAM Capacity | 24GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512GB SSD |
| Storage Type | SSD M.2 |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | Intel |
| Graphic Model | Iris Xe Graphics |
| Graphic Memory Source | integrated |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Technology | LED ANTI-GLARE |
| Display Resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlight | No |
| Ports | "1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in" |
| Optical Drive | NA |
| Camera | 720p HD camera ; With privacy shutter |
| Audio | SonicMasterBuilt-in speakerBuilt-in microphone |
| Security | |
| Finger Print | No |
| Connectivity | |
| Networking | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.1 Wireless Card |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | 42WHrs 3S1P 3-cell Li-ion ø4.5 45W AC Adapter Output: 19V DC 2.37A 45W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
559,00 د.ا





Select at least 2 products
to compare