| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Family | Intel Core i7-1355U |
| Processor Speed | 1.7GHz Up To 5.00GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 10 Cores - 12 Threads |
| Memory | |
| RAM Capacity | 16GB (Customized) |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512 SSD |
| Storage Type | SSD |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Model | Nvidia Graphics |
| Graphic Memory Type | Nvidia MX570 2GB |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Technology | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Full-size backlit soft grey keyboard with numeric keypad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Ports | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo |
| Optical Drive | NA |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Audio | Dual speakers |
| Connectivity | |
| Networking | MediaTek Wi-Fi 6E MT7902 (1x1) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) Modern Standby (Connected) |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | HP Long Life 3-cell 41 Wh Li-ion polymer |
589,00 د.ا





Select at least 2 products
to compare