| Processor Generation | 13th Generation |
|---|---|
| Processor Family | Intel® Core™ i5-13420H |
| Processor Speed | Up to 4.60 GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Number of Cores | 8 cores - 12 threads |
| RAM Capacity | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | SSD M.2 |
| Graphic Card | |
| Graphic Manufacturer | NVIDIA |
| Graphic Model | GeForce RTX 4050 |
| Graphic Memory | 6 GB DDR6 |
| Graphic Memory Source | Dedicated |
| Display Specifications | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Technology | IPS-level Panel LED Backlit 100% sRGB color gamut Anti-glare display |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Inputs & Outputs | |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Ports | 1x SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4 HPSleep and Charge)(42)(50)(64) 1x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge)(64) 1x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate 1x RJ-45 1x Headphone/microphone combo 1x AC smart pin1x HDMI 2.1 |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction andintegrated dual array digital microphones |
| Audio | 2-speaker system"AI noise-canceling technologyDolby AtmosHi-Res certificationSupport Microsoft Cortana near field/Far field" |
| Connectivity | |
| Networking | Integrated 10/100/1000 GbE LAN Wi-Fi 6 (2x2)Bluetooth® 5.0 |
| Battery Specifications | |
| Battery Number of Cells | 4-cell 70Wh |
| Operation System | |
| Operation System | Windows 11 |
| General Information | |
| Warranty | 1 Year |
699,00 د.ا
Out of stock





Select at least 2 products
to compare